Biyografi

Aydoğan Tayfur,Adana doğumlu olup çocukluk yıllarını Adana’da geçirmiş, ilk,orta ve Adana meslek lisesini yine orada bitirmiştir.

Başarılı bir öğrenci olmasına rağmen maddi sıkıntılar yüzünden öğrenimini yarıda bırakmış,en büyük aşkı olan müzikle yaşamaya başlamıştır.Yolu zaten belliydi ARABESK.Maddi sıkıntılarla dolu geçen bir çocukluk döneminin peşinden ne gelebilirdi ki?

Önünde bir klavuzu zaten vardı: Canı kadar sevdiği saydığı amcası Ferdi Tayfur. Arabeske yönelmesinde O’nun çok büyük payı olacaktı.

Yıllar yılları kovalarken Aydoğan Tayfur müzikle yatar müzikle kalkar olmuştu.Uzun yıllar amcası ile birlikte o fuar senin bu fuar benim sahneden sahneye koşmuş O’na vokal yapmış,sahne tozunu sindire sindire yutmuş yine o yıllarda herhangi bir kursa gitmeden bağlama çalmasını öğrenmiş ve ilk bestelerini o yıllarda yapmıştır.

İlk kaset…..

Bu arada askerlik görevini yapmış,hayatının ortağı ile tanışmış evlenmiş ondan güzeller güzeli iki kızı olmuştur. Derken bir kaset yapımcısı ile anlaşarak ilk kaseti olan ve içindeki şarkıların hepsinin söz ve müziği kendine ait olduğu kim derdi ki isimli kasetini çıkarmış ve böylece kasetli bir müzik hayatı başlamıştır.

İçindeki müzik ateşi sönmüyordu. Durmadan yeni şakılar yapıyor içini şarkılarına döküyordu.

Ardından ikinci kaset , Tövbe/karagözlüm, Yakarlar, O şimdi nerde, Püsküllü bela, Ah bir bilsen, Allah vergisi,ve Çeker giderim isimli albümler geldi.

Sahneye devam…

Aydoğan Tayfur, sahnelerin en sevilen sanatçısı olmuş gidip konser vermediği avrupa ülkesi kalmamıştır yazın Türkiye’de kışın Avrupada sahneden sahneye koşmakta sevenlerine müzik ziyafeti çekmeye devam etmektedir. Festivaller onsuz olmuyor.

ÖNEMLİ AÇIKLMA

Çok değerli dinleyicilerimiz,
bu kısacık yazımda ben şunu vurgulamak istiyorum;

Bazı yazılı basın birimlerinde, ben ve amcam Ferdi  Tayfur
hakkında yanlış yalan yazılan haberlerin etkisinde kalarak
benim hakkımda yanlış düşüncelere kapılmayınız.

  Ferdi Tayfur saygıdeğer büyüğüm, sevip saydığım öz amcamdır.
Ben her zaman şöyle diyorum:
”Ferdi Tayfur dalında en büyüktür aynı ailedende olsak  ikinci
bir Ferdi Tayfur olamaz.” Onun için amca-yeğen  olmamız nedeniyle
benzerliklerimiz çok fazla ses, sima hatta Sevdiğimiz yemekler  bile……

Bazı kesimler benim O’na rakip olduğumu yazdı çizdi haşa olmaz, olamaz.
O benim öz amcamdır,
olsam olsam ben O’nun hayranı ve en yakın takipçisi  olabilirim.
Ama siz değerli halkım gönlünüzde  banada yer verdiniz Sizlere minnettarım.
SAĞOLUN VAR OLUN
Saygılarımla,
Aydoğan Tayfur